فدرر ارباب اربابان شد

راجر فدرر با قهرمانی در رقابت‌های مسترز لندن نگذاشت تا رافائل نادال به تنها عنوانی که در ویترینش کم دارد، برسد. سناریوی فینال اربابان تنیس به کام فدرر سوییسی خاتمه یافت تا نادال برای کسب افتخاری دیگر در لندن یک سال منتظر بماند و شاید آرزو کند که ای کاش فدرر دیگر به فینال نرسد! با این حال فینال رقابت‌های مسترز چیزی ایده‌آل‌تر از این نمایش نمی‌توانست به خود ببیند: رو در رو، دو تن از بهترین‌های تنیس دنیا، شاید بهترین‌های تمام طول تاریخ تنیس، با یکدیگر مبارزه کردند و هیجان خاصی به دنیای تنیس بخشیدند. یکشنبه شب راجر فدرر و رافائل نادال برای بیست‌و‌دومین‌بار به مصاف هم رفتند؛ آنها هجدهمین فینال زندگی‌شان برابر یکدیگر را تجربه کردند و این‌بار این تنیسور سوییسی بود که ماتادور اسپانیایی را مغلوب کرد. فدرر اگرچه در جدال‌های رو در رو 14 بار به نادال باخته بود اما این‌بار با احاطه کامل بر بازی اجازه نداد تا این رقم به عدد 15 برسد. نادال با شکست 2 بر یک در این دیدار نشان داد که هنوز قدرت لازم برای بازی در رقابت‌های داخل سالن را به دست نیاورده است.

همان بهانه همیشگی
فدرر طبق معمول همه بازی‌هایش در لندن با سرویس‌های وحشتناک خود رافائل نادال را زمین‌گیر کرد و به راحتی و بدون هیچ‌گونه فشار اضافی ست اول را با نتیجه 6 بر 3 به سود خود خاتمه بخشید. پس از پایان این ست بود که نادال دوباره دست به روی ران مصدومش گذاشت و آن را بهانه قرار داد! اما با شروع ست دوم وقتی از فدرر پیش افتاد انگار فراموش کرده بود که آسیب دیده است! فدرر با از دست دادن ست دوم آن هم با احتساب 6 بر 3، اولین ست خود در لندن را واگذار کرد تا همه چیز به ست نهایی یعنی ست سوم کشیده شود؛ راجر در این ست هرگز اجازه هنرنمایی به حریفش را نداد و او را 6 بر یک برد تا نگذارد نادال به تمام افتخارات ممکن دست یابد.

یکه‌تازی آغاسی
فدرر که پیش از این در سال‌های 2003، 2004، 2006 و 2007 هم قهرمان رقابت‌های مسترز لندن شده بود با قهرمانی مجدد در سال 2010 خودش را به رکورد ایوان لندن(Lend1) و پیت سمپراس رساند و نامش را در کنار بزرگان این رشته قرار داد.
برای او که در فینال میهمان ویژه‌ای از جمله دیه‌گو مارادونا، تیری آنری، روبر فدرر(پدرش) کوین اسپیسی و... نظاره‌گر بازی‌اش بودند این قهرمانی ارزش ویژه‌ای داشت چراکه با خاطره‌ای خوش فصل 2010 را به پایان برده و خودش را برای فصل جدید آماده خواهد کرد. در نقطه مقابل هم رافائل نادال که با حضور پدر و نامزدش قصد داشت تنها جامی که در ویترین افتخاراتش وجود ندارد را به ارمغان بیاورد ناکام ماند تا همچنان آندره آغاسی رکورددار باقی بماند. آغاسی تنها کسی است که هر چهار گراندسلم را برده، فاتح جام دیویس شده، قهرمانی المپیک را آورده و در رقابت‌های مسترز اربابان هم به قهرمانی رسیده است. نادال به غیر از این مورد آخر سایر افتخارات آغاسی را به دست آورده و حالا با توجه به 25 ساله بودنش فرصت زیادی دارد تا از این حیث به آغاسی برسد و او هم تبدیل به اسطوره شود.

فدرر فوق‌العاده
رافائل نادال با وجود اینکه هشتمین شکست خود برابر فدرر را متحمل شد- در برابر 14 باری که او را برده- دست از ستایش رقیب این چند سال اخیرش برنداشت و گفت:«نمی‌خواهم بگویم این دیدار را باختم چون از روز قبل مصدوم بودم. من باختم چون به یک فدرر فوق‌العاده برخوردم. تمام تلاشم را به کار بستم ولی برای شکست این فدرر کافی نبود. او در ست اول خیره‌کننده ظاهر شد و سرویس‌های وحشتناکی زد. فقط می‌توانم به او تبریک بگویم.» با این حال اگرچه نادال بازنده این تورنمنت بود اما در این شکی نیست که او بهترین بازی‌های داخل سالنش را به نمایش گذاشت. ماتادور در این مورد می‌گوید:«راضی‌ام و از شیوه بازی که ارائه دادم خوشحالم. من یک هفته باور نکردنی را سپری کرده‌ام و چهار نفر از 8 تنیسور برتر دنیا را شکست دادم. در رقابت‌های سالنی چنین اتفاقی تا به حال برایم رخ نداده بود.»

/ 0 نظر / 4 بازدید