با وجود نتایج ضعیف پنج تیم آفریقایی؛ فیفا: سهمیه کم نخواهد شددبیرکل فیفا اعلام کرد سهمیه قاره آفریقا برای جام جهانی 2014 برزیل، تغییری نخواهد کرد.

 به دنبال نتایج ضعیف چهار تیم آفریقایی حاضر در جام جهانی، شایعه‌هایی مبنی بر کاهش ظرفیت تیم‌های آفریقایی برای حضور در دوره آتی جام جهانی به گوش می‌رسید.

 تیم‌های الجزایر، نیجریه، کامرون، ساحل عاج و آفریقای جنوبی نتوانستند انتظارها را برآورده کنند و در مرحله گروهی حذف شدند. تنها غنا بود که امید را در قاره سیاه زنده نگه داشت و با شکست آمریکا به جمع هشت تیم برتر جهان راه یافت.

 با این وجود جروم والکه دبیرکل فیفا درباره عملکرد تیم‌های آفریقایی گفت: البته به دلیل اینکه این رقابت‌ها در قاره آفریقا برگزار می‌شد، انتظار می‌رفت تیم‌های آفریقایی و یا حداقل خود آفریقای جنوبی نتایج بهتری کسب کند اما، این مساله هیچ ارتباطی با کاهش سهمیه تیم‌های این قاره برای دوره‌های آینده نخواهد داشت.

 والکه در ادامه افزود: در جلسه‌های آینده فیفا درباره شرایط برگزاری جام جهانی 2014 بحث و گفت‌وگو خواهد شد اما، حضور 32 تیم و سهمیه هر قاره ثابت است و حتی مورد بحث هم قرار نخواهد گرفت.

 دبیرکل فیفا با اشاره به عملکرد خوب تیم‌های غیر اروپایی عنوان کرد: فوتبال در سطح دنیا در حال پیشرفت است و اروپا دیگر قدرت مطلق فوتبال دنیا نیست. اگر بنا باشد در سهمیه قاره‌ها تجدید نظر کنیم، این کار باید در دراز مدت و با کار کارشناسی صورت گیرد و نمی‌توان به یک باره درباره آن تصمیم گرفت.

 والکه با تاکید بر اهمیت حفظ قوانین موجود گفت: اگر بنا باشد بعد از هر تورنمنت سهمیه را جابه‌جا کنیم هر روز باید قوانین را عوض کنیم. تیم‌های آسیایی در این دوره از رقابت‌ها پیشرفت خوبی داشته‌اند و تیم‌های قاره آمریکای جنوبی هم نشان دادند که سلطان جدید فوتبال دنیا هستند.

 والکه در پایان تغییر سهمیه‌ی قاره‌ها را غیر ممکن ندانست و گفت: اگر تیم های غیر اروپایی به روند رو به رشد خود ادامه دهند، بعید نیست در سال‌های آینده سهمیه بیشتری برای حضور در جام جهانی کسب کنند.

/ 0 نظر / 3 بازدید