ویمبلدون: جوکوویچ برای اولین بار قهرمان شد

جوکوویچ

نوواک جوکوویچ بازیکن صرب یک روز قبل از صعود به صدر جدول رده بندی جهانی، برایاولین بار قهرمان ویمبلدون شد. او در فینال رافائل نادال مدافع عنوان قهرمانی و نفر اول جهان تا امروز از اسپانیا را شکست داد.

بدین ترتیب این تورنمنت قدیمی جهان تنیس هم در قسمت مردان و هم در قسمت زنان (پترا کویتووا از جمهوری چک) صاحب قهرمانان جدیدی شد که برای اولین بار موفق به کسب این افتخار شدند.

فینال مردان بهترین فینال ویمبلدون در سال‌های اخیر نبود اما یکی از عجیب‌ترین‌ها بود. انتظار می‌رفت که مسابقه میان دو قدرتمندترین و بهترین بازیکنان جهان فشرده و نزدیک باشد. اما در مقاطع مختلف این مسابقه کاملا یک‌طرفه بود.

بازی متعادل آغاز شد و تا گیم دهم ست اول، نمی‌شد تفاوتی بین دو رقیب قائل شد. اما در گیم دهم دو اشتباه پیاپی نادال که در اثر افزایش فشار جوکوویچ بود، آن گیم و ست اول را به جوکوویچ داد.

در ست دوم جوکوویچ بقدری عالی و بدون اشتباه بازی کرد که نادال همچون بازیکنان مبتدی که اشتباهات پی در پی مرتکب می‌شوند به نظر می‌آمد.

در ست سوم وضع عوض شد، جوکوویچ اشتباهات زیادی مرتکب شد و نادال در اوج خود بازی کرد. این ست نصیب نادال شد و به نظر می‌آمد که بازی برگشته و نادال ست چهارم را هم خواهد برد و مسابقه به ست پنجم کشیده خواهد شد.

رافائل نادال

نادال دو بار در ۲۰۰۸ و ۲۰۱۰ قهرمان شده بود

اما ست چهارم نشیب و فرازهای زیادی داشت و دو بازیکن مجددا مثل اوائل ست اول مساوی به نظر می‌رسیدند اما در گیم هشتم نادال بدون آنکه فشار زیادی از سوی جوکوویچ بر او باشد، باز اشتباهات خود را آغاز کرد و گیم را باخت و جوکوویچ با بردن گیم بعدی قهرمان ویمبلدون شد.

این اولین باری بود که جوکوویچ به فینال ویمبلدون رسیده بود در حالی که فینال پنجم نادال بود. نادال دو بار در ۲۰۰۸ و ۲۰۱۰ قهرمان شده و سه بار در فینال شکست خورده، دو بار به راجر فدرر قهرمان سوئیسی و حالا هم به جوکوویچ. او مجموعا ده بار در تورنمنت‌های عمده یعنی گرن‌اسلم قهرمان شده است.

جوکوویچ که قبلا دو بار در جام آزاد استرالیا قهرمان شده بود با پیروزی امروز صاحب سه جام گرن‌اسلم شد. پیروز‌های پی در پی او در سال جاری یعنی پیروزی در هشت تورنمنت و تنها یک شکست، در نیمه‌نهائی جام آزاد فرانسه از فدرر، باعث شد که او از نادال جلو بزند و روز دوشنبه که رده بندی جدید جهانی اعلام می‌شود نفر اول جهان شود.

با پیشرفت چشمگیر جوکوویچ در چند ماه گذشته شکل رقابت‌ها در سطح بالای تنیس مردان جهان بر هم خورده است. رقابتی که همواره بین نادال و فدرر جریان داشت نفر سومی هم پیدا کرده است. شاید هم با تنزل فدرر در یک سال گذشته، حالا رقابت اصلی بین جوکوویچ و نادال باشد که با در نظر گرفتن نتیجه ۵ مسابقه اخیر آنان که همه به نفع جوکوویچ تمام شد به نظر می‌آید او دست بالا را داشته باشد.

/ 1 نظر / 16 بازدید
سلام دوست عزیز

خوشحال ميشيم به جمع ما بپيونديد و در کنارمون باشید محيطي صميمي و محلي براي فعاليت در دنياي مجازي چت باكس براي اعضا آپلود فايل www.up.perfo.ir مخفي ياب ياهو www.yahoo.perfo.ir ويرايش گر آنلاين http://htmledit.perfo.ir/ منتظرتان هستيم www.perfo.ir[/QUOTE]