پیش بینی با استفاده از فرمول ریاضی/ آلمان قهرمان جام جهانی ۲۰۱۰

خبری که خبرگزاری فرانسه روی خروجی خود گذاشته آنقدر عجیب است که در باور نکردنش شک نکنید، اما اینکه فوتبال آنقدر ذهن یک استاد فیزیک دان دانشگاه دورتموند آلمان را به خود جذب کرده که برای مشخص کردن قهرمان جام جهانی با استفاده از فرمول های ریاضی ساعت ها وقت بگذارد و با استفاده از فرمول ریاضی مدعی شود که تیم ملی فوتبال آلمان قهرمان مسابقات جام جهانی ۲۰۱۰ خواهد شد در نوع خود جالب و حتی شاید خنده دار باشد.

متین تولان استاد فیزیک دانشگاه دورتموند معتقد است میشاییل بالاک کاپیتان تیم ملی فوتبال آلمان در فینال جام جهانی آفریقای جنوبی جام قهرمانی را بالای سر خواهد برد.

این استاد دانشگاه به فرمولی درباره علم مثلثات رسیده که تمامی نتایج آلمان در دوره های گذشته جام جهانی را تحلیل کرده و قهرمان مسابقات امسال را پیش بینی می کند. هنوز کسی این فرمول ها را ندیده اما با یک حساب سرانگشتی ساده این دانشمند آلمانی کاری کرده که یک پسر بچه دبستانی هم می تواند آن را انجام دهد.

استاد پر طمطراق دانشگاه، متوسط رده بندی تیم ملی فوتبال آلمان که پیش از این سه بار در سال های ۱۹۵۴، ۱۹۷۴ و ۱۹۹۰ به قهرمانی در جام جهانی رسیده به همراه دیگر مقام هایی که آلمانی ها بدست آورده اند را جمع زده و بر تعداد تقسیم کرده و عدد ۷،۳ را بدست آورده است. تولان اعلام کرده طبق فرمولی که او بدست آورده امسال نوبت آلمان رسیده تا فاتح جام شود.

تورلان در این باره با غرور خاصی می گوید: خیلی ساده است. تمامی محاسبات من این موضوع را ثابت می کنند. آخرین باری که ما قهرمان جام جهانی شدیم سال ۱۹۹۰ بود و از آن به بعد چهار جام برگزار شده است. متوسط رده بندی آلمان در این رقابت ها ۷،۳ است و این تیم هر چهار یا پنج دوره قهرمان شده است. امسال هیچ تیمی نمی تواند ما را شکست دهد.

البته اگر فرمول مثلثاتی است، آقای فورلان چه زاویه ای را برای محاسبه در نظر گرفته است؟ زاویه چرخش توپ یا دروازه یا پای دروازه بانان و بازیکنان و زاویه بدنشان؟

استاد فورلان در ادامه با اشاره به پیروزی ۳ بر یک شاگردان یورگن کلینزمن مقابل پرتغال و کسب عنوان سومی جام جهانی گذشته، گفته است: فرمول من قهرمان دوره قبل را مشخص کرده بود به همین دلیل این بار مطمئنا کار خواهد کرد اما معادلات من به نفع رقیب دیرینه آلمان یعنی انگلیس هم می تواند باشد که به دلیل ضعف همیشگی خود در نواختن ضربات ایستگاهی، در جام جهانی گذشته پس از شکست برابر پرتغال در ضربات پنالتی حذف شد. ضعیف ترین پنالتی زن باید اولین پنالتی را بزند و به همین ترتیب تا قوی ترین بازیکن پنالتی آخر را بزند. از این رو یک تیم می تواند بیشترین شانس را برای زدن هر چه بیشتر گل ها داشته باشد.

/ 0 نظر / 230 بازدید