پرافتخارترین مربیان تاریخ لیگ برتر فوتبال ایران


از بین 16 نفری که به عنوان سرمربی تاکنون فاتح لیگ ایران شده اند، امیر قلعه نوعی با 4 قهرمانی پرافتخارترین مربی است.

امیر قلعه نویی

   امیر قلعه نوعی با سپاهان قهرمان لیگ برتر شد و بدین ترتیب او اولین مربی در تاریخ لیگ ایران است که موفق به فتح 4 دوره لیگ می شود. قبل از او علی پروین 3 بار لیگ را با پرسپولیس فتح کرده بود. قلعه نوعی اکنون پرافتخارترین مربی تاریخ لیگ است و سال ها این رکورد را در اختیار خواهد داشت. نکته جالب اینکه امیر قلعه نوعی اولین مربی در تاریخ فوتبال ایران است که 3 بار پیاپی لیگ را فتح کرده است که این افتخار را هیچکدام از مربیان دیگر ندارند. در تاریخ فوتبال ایران تاکنون 29 دوره لیگ برگزار شده است که 28 بار قهرمان آن مشخص شده( در سال 57 لیگ ناتمام ماند) و 16 مربی موفق به ثبت نام خود در بین مربیان قهرمان شده اند. در این مطلب پرافتخارترین مربیان تاریخ لیگ را معرفی می کند.

1. امیر قلعه نوعی(4 قهرمانی با استقلال و سپاهان)

تنها مربی تاریخ فوتبال ایران است که با دو تیم مختلف لیگ برتر را فتح کرده است. قلعه نوعی در فصل 84 و 87 با استقلال دو بار قهرمان لیگ برتر شده است و در دو فصل اخیر نیز با سپاهان قهرمانی در لیگ برتر را تجربه کرده است.

2.علی پروین( 3 قهرمانی با پرسپولیس)

حدود یک دهه از آخرین قهرمانی علی پروین با پرسپولیس در فوتبال ایران سپری شده است و رکورد سلطان پرسپولیسی ها  همین دو روز قبل توسط کسی شکسته شد که همیشه از ارادت خود به علی پروین سخن گفته است. پروین در سالهای 77، 78 و 80 با پرسپولیس قهرمان لیگ شد و البته تنها تیم رسمی دوران مربیگری اش در لیگ نیز همین پرسپولیس بوده است.

3. آلن راجرز( 2 قهرمانی با پرسپولیس)

سرمربی انگلیسی سرخپوشان در اوایل دهه پنجاه دو بار متوالی پرسپولیس را قهرمان لیگ در سالهای 50 و 52 کرد.  راجرز اولین مربی تاریخ لیگ است که قهرمانی خود را در فصل بعدی نیز تکرار کرده است( در فصل 51 لیگ برگزار نشد و بنابراین فصل های 50 و 52 دو فصل متوالی لیگ محسوب می شود).

.زدراکو رایکوف( 2 قهرمانی با استقلال)

رایکوف از معدود مربیان خارجی موفق در تاریخ فوتبال ایران است که با استقلال در سال های 49 و 53 قهرمان لیگ شد. او اولین مربی فاتح لیگ نیز هست که در سال 49 برگزار شد. رایکوف نیز اولین مربی خارجی فاتح لیگ محسوب می شود.

. حسن حبیبی( 2 قهرمانی با پاس)

حبیبی یکی از برزگترین مربیان مکتب پاس است که بلافاصله پس از پایان دوران بازیگری، مربی این تیم شد و در سالهای 55 و 56 دو بار متوالی این تیم را قهرمان لیگ کرد.

. منصور پورحیدری( 2 قهرمانی با استقلال)

پورحیدری پرافتخارترین مربی تاریخ استقلال است که در دو فصل 68 و 79 استقلال را به مقام قهرمانی لیگ رساند. او در فصل 80 نیز یک قدم با کسب جام فاصله داشت که اگر این اتفاق رخ می داد، اکنون به جای علی پروین در رتبه دوم این فهرست قرار داشت.

. فیروز کریمی( 2 قهرمانی با پاس)

سالهای اوایل دهه هفتاد روزهای خوش فیروز کریمی با پاس در فوتبال ایران بود. پاس با هدایت این مربی در دو فصل پیاپی 70 و 71 قهرمان لیگ شد و حتی به مقام قهرمانی آسیا نیز رسید. در سال های اخیر بیشتر موفقیت های کریمی در صعود دادن تیمها از دسته پایین به دسته اول و لیگ برتر بوده است. کریمی در فصل 74 نیز با بهمن تا آستانه قهرمانی پیش رفت.

.بیژن ذوالفقارنسب( 2 قهرمانی با سایپا)

در سالهای اولیه دهه هفتاد سایپا ظهور ناگهانی در فوتبال ایران داشت و با حضور در لیگ آزادگان 72 همه پیش بینی ها را بر هم زد و در اولین فصل حضورش با پشت سر گذاشتن پرسپولیس قهرمان شد. مربی این تیم کسی نبود جز دکتر بیژن ذوالفقارنسب که یک سال بعد عنوان قهرمانی اش را تکرار کرد و این بار با شکست استقلال در فینال.

. استانکو پوکله پوویچ( 2 قهرمانی با پرسپولیس)

دو قهرمانی پرسپولیس در لیگ های 74 و 75 حاصل کار این مربی کرووات در فوتبال ایران بود. استانکو با این که دو بار قهرمان لیگ با پرسپولیس شد، اما نکته جالب اینکه او هیچگاه یک فصل کامل پرسپولیس را هدایت نکرد: در فصل 74 از هفته چهاردهم سرمربی این تیم شد و در فصل 75 نیز فقط 25 هفته مربی پرسپولیس بود!

10.بیوک وطن خواه( یک قهرمانی با پرسپولیس)

جوانترین مربی قهرمان در تاریخ لیگ و البته اولین مربی ایرانی که فاتح لیگ شده است. در فصل 54 لیگ تخت جمشید با پرسپولیس قهرمانی را جشن گرفت.

. ناصر حجازی( یک قهرمانی با استقلال)

اسطوره باشگاه استقلال در دومین سالی که هدایت این تیم را بر عهده داشت، در فصل 76 لیگ آزادگان و در غیاب پرسپولیس موفق به قهرمان کردن استقلال شد.

.فرهاد کاظمی( یک قهرمانی با سپاهان)

سپاهان اولین تیم شهرستانی بود که موزانه قهرمانی تیمهای تهرانی را بر هم زد و با حضور فرهاد کاظمی در فصل 81 لیگ برتر شگفتی ساز شد و فرهاد کاظمی نیز اولین مربی تاریخ فوتبال ایران شد که با یک تیم شهرستانی قهرمان لیگ شد.

. مجید جلالی( یک قهرمانی با پاس)

آخرین قهرمانی پاس در عرصه فوتبال ایران با مجید جلالی رقم خورد و سبزپوشان تهرانی در فصل 82 لیگ برتر با جلالی قهرمانی لیگ برتر را تجربه کردند.

. ملادن فرانچیچ( یک قهرمانی با فولاد)

فرانچیچ کرووات که به شکل عجیبی سرمربی فولاد شد، در اولین فصل حضورش در این تیم موفق شد تا این تیم را قهرمان لیگ برتر فصل 84 کرده و به آسیا بفرستد. فولاد دومین تیم شهرستانی قهرمان لیگ بود و فرانچیچ نیز اولین و تنها فاتح خارجی لیگ برتر لقب گرفت.

. علی دایی( یک قهرمانی با سایپا)

بعد از جدایی سرمربی آلمانی سایپا، علی دایی در ادامه فصل 85 لیگ برتر سرمربی سایپا شد و این تیم را قهرمان لیگ برتر کرد. سایپا با علی دایی پس از 12 سال قهرمان ایران شد.

. افشین قطبی( یک قهرمانی با پرسپولیس)

آخرین قهرمانی سرخپوشان پایتخت در لیگ برتر 3 سال پیش در چنین روزهایی رقم خورد و افشین قطبی علیرغم آنکه 6 امتیاز از تیمش کسر شد، در آخرین دقیقه از لیگ برتر هفتم تیمش را قهرمان کرد.

/ 0 نظر / 58 بازدید