تیم‌های ملی جهان حریفان خود را شناختند
ساعت ۱۱:٥٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٩ امرداد ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: ورزش ، فوتبال ، اخبار جهان ، مقدماتی جام جهانی 2014 برزیل


مراسم قرعه‌کشی رقابت‌های مقدماتی جام جهانی 2014 برزیل شب گذشته برگزار شد و تیم‌های ملی فوتبال جهان در قاره‌های مختلف حریفان خود را شناختند.


  مراسم قرعه‌کشی مقدماتی جام جهانی 2014 برزیل شب گذشته (شنبه) در مارینای ریودوژانیرو برزیل برگزار شد که طبق قرعه کشی انجام شده در منطقه آسیا 20 تیم حاضر در این رقابت‌ها به 5 گروه 4 تیمی تقسیم شده و حریفان خود را شناختند.

*این گروه‌بندی به شرح زیر است: 

گروه اول: چین - اردن - عراق - سنگاپور

گروه دوم: کره جنوبی - کویت - امارات - لبنان

گروه سوم: ژاپن - ازبکستان - سوریه - کره شمالی

گروه چهارم: استرالیا - عربستان - عمان - تایلند

گروه پنجم: ایران - قطر - بحرین - اندونزی

به این ترتیب به نظر می‌رسد با حضور 3 تیم مدعی در گروه سوم باید این گروه را گروه مرگ رقابت‌های مرحله اول گروهی مقدماتی جام جهانی نامگذاری کرد، هرچند که گروه چهارم هم با وجود دو تیم مدعی گروه آسانی نخواهد بود.

این مراسم در حضور کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان برگزار شد و نکته جالب اینکه نام کشورمان به عنوان آخرین گوی از گلدان قرعه کشی خارج شد.

برنامه کامل مرحله اول گروهی (مرحله سوم) مقدماتی جام جهانی 2014 برزیل در قاره آسیا که در 6 هفته برگزار می‌شود به شرح زیر است: 
(برنامه رقابت‌های ایران در گروه پنجم؛ سایر دیدارهای 4 گروه دیگر نیز طی همین روزها برگزار خواه شد) 
11 شهریور: 
هفته اول 
ایران - اندونزی 
بحرین - قطر

15 شهریور: 
هفته دوم 
قطر - ایران 
اندونزی - بحرین

19 مهر: 
هفته سوم 
ایران - بحرین 
اندونزی - قطر

20 آبان: 
هفته چهارم 
بحرین - ایران 
قطر - اندونزی

24 آبان: 
هفته پنجم 
اندونزی - ایران 
قطر - بحرین

10 اسفند: 
هفته ششم 
ایران - قطر 
بحرین اندونزی

در مرحله اول گروهی 20 تیم برتر در پنج گروه چهار تیمی به مصاف هم می‌روند تا از هر گروه 2 تیم به مرحله پایانی انتخابی جام جهانی که در 2 گروه 5 تیمی برگزار می‌شود، صعود کنند.

در مرحله پایانی نیز 2 تیم اول هر گروه به صورت مستقیم به جام جهانی صعود و تیم‌های سوم در بازی پلی‌آف مقابل هم قرار می گیرند تا نماینده آسیا برای دیدار با نماینده قاره‌ای دیگر در بازی پلی‌‌آف مشخص شود.

**گروه‌بندی قاره آفریقا

*گروه‌بندی تیم‌های آفریقایی به شرح زیر است: 
گروه اول: آفریقای جنوبی - بوتسوانا - جمهوری آفریقای مرکزی - سومالی یا اتیوپی

گروه دوم: تونس - کیپ ورد - سیرالئون - ماداگاسگار یا گینه استوایی

گروه سوم: ساحل عاج - مراکش - گامبیا - چاد یا تانزانیا

گروه چهارم: غنا - زامبیا - سودان - لسوتو یا بروندی

گروه پنجم: بورکینافاسو - گابن - نیجر - سائو توم یا کنگو

گروه ششم: نیجریه - مالاوی - کنیا یا سیشل - نامیبیا یا جیبوتی

گروه هفتم: مصر، گینه - زیمباوه - موزامبیک یا کوموروس

گروه هشتم : الجزایر - مالی - بنین -رواندا یا اریتزه

گروه نهم: کامرون - لیبی - توگو یا گینه بیسائو - کنگو یا سوازیلند

گروه دهم: سنگال - اوگاندا - آنگولا - لیبریا یا مائوریتیوس

**گروه‌بندی تیم‌ها در منطقه کونکاکاف

گروه اول: السالوادور - سورینام - جزایر کایمن - جمهوری دومینیکن

گروه دوم: ترینیداد و توباگو، گویانا، باربادوس - برمودا

گروه سوم: پاناما - دومینیکا - نیکاراگوئه - باهاماس

گروه چهارم: کانادا - سنت - پورتوریکو - سنت لوسیا

گروه پنجم: گره‌نادا - گواتمالا - سنت وین سنت - گره‌نادینس و بلیز

گروه ششم: هائیتی - آنتیگوئا و باربودا - کوراکائو - جزایر ویرجین

پس از برگزاری رقابت‌های این 6 گروه، تیم‌های برتر هر گروه به مرحله دوم گروهی رقابت‌ها صعود خواهند کرد که گروه‌بندی مرحله دوم نیز به شرح زیر است:

گروه A: آمریکا - جامائیکا - تیم اول گروه پنجم - تیم اول گروه ششم

گروه B: مکزیک - کاستاریکا - تیم اول گروه اول - تیم اول گروه دوم

گروه C: هندوراس - کوبا - تیم اول گروه چهارم - تیم اول گروه سوم

**53 تیم قاره اروپا در 9 گروه حریفان خود را شناختند

گروه‌بندی قاره اروپا به شرح زیر است: 
گروه اول: کرواسی - صربستان - بلژیک - اسکاتلند - مقدونیه - ولز

گروه دوم: ایتالیا - دانمارک - چک - بلغارستان - ارمنستان - مالت

گروه سوم: آلمان - سوئد - ایرلند - اتریش - جزایر فارو - قزاقستان

گروه چهارم: هلند - ترکیه - مجارستان - رومانی - استونی - آندورا

گروه پنجم: نروژ - اسلوونی - سوئیس - آلبانی - قبرس - ایسلند

گروه ششم: پرتغال - روسیه - رژیم اشغالگر قدس - ایرلند شمالی - آذربایجان - لوکزامبورگ

گروه هفتم: یونان - اسلواکی - بوسنی هرزگوین - لتونی - لیتوانی - لیختن اشتاین

گروه هشتم: انگلیس - مونته نگرو - اوکراین - لهستان - مولداوی - سن مارینو

گروه نهم: اسپانیا - فرانسه - بلاروس - گرجستان - فنلاند

در این قاره و از بین 53 کشور فوق 13 کشور راهی جام جهانی خواهند شد. در این گروه‌بندی همگروه شدن فرانسه قهرمان جام جهانی 1998 با اسپانیا قهرمان جام جهانی 2010 از نکات قابل توجه است.

**آمریکای جنوبی؛ همه تیم‌ها در یک گروه:

در این منطقه نیز علاوه بر برزیل که به دلیل امتیاز میزبانی اتوماتیک‌وار در جام جهانی 2014 حضور دارد، تیم‌های آرژانتین، بولیوی، شیلی، کلمیا، اکوادور، پاراگوئه، پرو، اروگوئه و ونزوئلا در یک گروه و به صورت رفت و برگشت دیدار می‌کنند تا در نهایت تیم‌های صعود کننده به جام جهانی پس از 16 هفته رقابت مشخص شوند.

**تیم‌های اقیانوسه در دو گروه:

در این منطقه نیز 8 تیم طبق برنامه زیر در دو گروه با هم دیدار می‌کنند:

گروه اول: وانوآتو - نیو کالدونیا - تیم اول مرحله اول مقدماتی - تاهیتی

گروه دوم: فیجی - نیوزیلند - جزایر سلیمان - نیو گینه پاپوا

**سهمیه قاره‌های مختلف برای حضور در جام جهانی 2014 برزیل به شرح زیر است: 
آفریقا: 5 سهمیه کامل 
آسیا: 4 سهمیه کامل و یک سهمیه در پلی‌آف 
کونکاکاف: 3 سهمیه کامل و یک سهمیه در پلی‌آف 
اروپا: 13 سهمیه کامل 
اقیانوسیه: یک سهمیه در پلی‌آف 
آمریکای جنوبی: 4 سهمیه کامل و یک سهمیه در پلی‌آف همراه با برزیل میزبان

در مرحله مقدماتی 824 بازی برگزار می‌شود تا چهره 31 کشور برتر فوتبال جهان همراه با برزیل میزبان یرای حضور در معتبرترین رقابت فوتبال در جهان یعنی رقابت‌های جام جهانی در سال 2014 مشخص شود.

همچنین در بازی‌های پلی‌آف تیم پنجم قاره آسیا باید با تیم پنجم منطقه آمریکای جنوبی دیدار کند و تیم برتر قاره اقیانوسیه نیز به مصاف تیم چهارم منطقه کونکاکاف خواهد رفت.


 
تمام بزرگان آسیا راهی دور گروهی شدند
ساعت ۳:٤٢ ‎ب.ظ روز جمعه ٧ امرداد ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: ورزش ، فوتبال ، مقدماتی جام جهانی 2014 برزیل


مرحله دوم پلی‌آف جام جهانی 2014 برزیل بدون شگفتی تمام شد و تمام بزرگان آسیا راهی دور گروهی شدند.


 با برگزاری مرحله دوم پلی‌آف جام جهانی 2014 برزیل در منطقه آسیا تیم‌های عربستان، ایران، قطر، ازبکستان، امارات، سوریه، عمان، اردن، عراق، سنگاپور، چین، کویت، تایلند، لبنان و اندونزی همراه ژاپن، کره‌جنوبی، استرالیا، کره‌شمالی و بحرین به عنوان 20 تیم برتر قاره کهن راهی دور اول مرحله گروهی این رقابت‌ها شدند.

 با برگزاری 15 بازی شب گذشته شگفتی خاصی رقم نخورد و تنها اتفاقات این شب را می‌توان به شکست تیم‌ ملی لبنان مقابل بنگلادش، توقف عراق مقابل یمن، توقف اردن مقابل نپال، شکست قطر مقابل ویتنام و توقف امارات مقابل هند اشاره کرد که البته هر 5 تیم با توجه به عملکرد مناسب‌شان در دیدار رفت و کسب نتیجه لازم در دو دیدار رفت و برگشت راهی مرحله گروهی رقابت‌ها شدند.

 دیگر اتفاق شب گذشته پیروزی حداقلی و یک بر صفر تیم ملی ایران مقابل مالدیو آن هم در حالی بود که روزگاری نه چندان دور تیم ملی،‌ مالدیو را با 17 و 9 گل بدرقه کرده بود.

 نکته جالب اینکه تیم ملی با ترکیب بازیکنان اصلی خود و تمام بزرگانش مقابل مالدیو این پیروزی میلیمتری و نه چندان دلچسب را کسب کرد و نکته عجیب‌تر آنکه مهاجمان کشورمان در طول 90 دقیقه این دیدار به اندازه انگشتان یک دست هم روی دروازه مالدیو موقعیت خلق نکردند و اگر فرصت طلبی خلعتبری نبود چه بسا این دیدار با نتیجه بدون گل به پایان می‌رسید.

 در سایر دیدارها عربستان در خانه هنگ‌کنگ پرگل‌ترین پیروزی را با نتیجه 5 بر صفر در بازی‌های دور برگشت به ثبت رساند و کویت هم در دیدار مقابل فیلیپین با گل بازیکن استقلالی‌اش یعنی ولید علی به دور بعدی راه یافت.

 *نتایج کامل دور برگشت مرحله دوم پلی‌آف جام جهانی 2014 در منطقه آسیا به شرح زیر است: (اعداد داخل پرانتز نتایج مجموع دو دیدار رفت و برگشت و تیم صعود کننده به مرحله بعدی را نشان می‌دهد)

لائوس یک – چین 6 (13 بر 3 به سود چین)

فلسطین 2 – تایلند 2 (3 بر 2 به سود تایلند)

مالزی یک – سنگاپور یک (6 بر 4 به سود سنگاپور)

اندونزی 4 – ترکمنستان 3 (5 بر 4 به سود اندونزی)

بنگلادش 2 – لبنان صفر (4 بر 2 به سود لبنان)

قرقیزستان صفر – ازبکستان 3 (7 بر صفر به سود ازبکستان)

مالدیو صفر – ایران یک (5 بر صفر به سود ایران)

میانمار صفر – عمان 2 (4 بر صفر به سود عمان)

یمن صفر – عراق صفر (2 بر صفر به سود عراق)

نپال یک – اردن یک (10 بر یک به سود اردن)

تاجیکستان صفر – سوریه 4 (6 بر یک به سود سوریه)

هند 2 – امارات 2 (5 بر 2 به سود امارات)

ویتنام 2 – قطر یک (4 بر 2 به سود قطر)

فیلیپین یک – کویت 2 (5 بر یک به سود کویت)

هنگ‌کنگ صفر – عربستان 5 (8 بر صفر به سود عربستان)

 برنامه کامل مرحله اول گروهی (مرحله سوم) مقدماتی جام جهانی 2014 برزیل در قاره آسیا که در 6 هفته برگزار می‌شود به شرح زیر است: 
11 شهریور: 
هفته اول

15 شهریور: 
هفته دوم

19 مهر: 
هفته سوم

20 آبان: 
هفته چهارم

24 آبان: 
هفته پنجم

10 اسفند: 
هفته ششم

 


 
پیروزی خانگی تمام مدعیان در دور رفت
ساعت ٥:٢٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢ امرداد ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: ورزش ، فوتبال ، اخبار جهان ، مقدماتی جام جهانی 2014 برزیل


تیم‌های مطرح آسیا در دور رفت مرحله دوم مقدماتی جام جهانی 2014 به پیروزی رسیدند.


 دور رفت مرحله دوم مقدماتی جام جهانی 2014 برزیل در منطقه آسیا شب گذشته با برگزاری 15 دیدار همراه شد.

در یکی از این مسابقات تیم ملی فوتبال ایران مقابل مالدیو با نتیجه 4 بر صفر به برتری رسید. 
در پرگل ترین دیدارها نیز اردن با 9 گل از سد نپال گذشت و چین 7 بر 2 لائوس را شکست داد. عراق نیز با گلزنی هوار محمد در اربیل از سد یمن گذشت.

همچنین شب گذشته امارات، قطر، کویت و عربستان در خانه با نتایج مشابه 3 بر صفر به ترتیب مقابل هند، ویتانم، فیلیپین و هنگ کنگ به برتری رسیدند. 
لبنان، ازبکستان و ایران نیز همگی با 4 گل در خانه مقابل بنگلادش، قرقیزستان و مالدیو به پیروزی رسیدند.

نکته جالب اینکه به غیر از ترکمنستان که در خانه مقابل اندونزی یک بر یک متوقف شد، در سایر دیدارها تیم‌های میزبان به برتری رسیدند.

نتایج کامل دور رفت مرحله دوم مقدماتی جام جهانی 2014 برزیل در منطقه آسیا به شرح زیر است: 
چین 7 – لائوس 2 
تایلند یک – فلسطین صفر 
سنگاپور 5 – مالزی 3 
ترکمنستان یک – اندونزی یک 
لبنان 4 – بنگلادش صفر 
ازبکستان 4 – قرقیزستان صفر 
ایران 4 – مالدیو صفر 
عمان 2 – میانمار صفر 
عراق 2 – یمن صفر 
اردن 9 – نپال صفر 
سوریه 2 – تاجیکستان یک 
امارات 3 – هند صفر 
قطر 3 – ویتنام صفر 
کویت 3 – فیلیپین صفر 
عربستان 3 – هنگ‌کنگ صفر

پنجشنبه هفته جاری دیدارهای مرحله برگشت برگزار می‌شود و تیم‌های برتر در مجموع دو بازی رفت و برگشت به مرحله سوم (گروهی) مسابقات مقدماتی جام جهانی 2014 برزیل صعود خواهند کرد.

در مرحله سوم 15 برنده دور دوم همراه با پنج تیم برتر آسیا از لحاظ سیدبندی یعنی تیم‌های ژاپن، کره جنوبی، استرالیا، کره شمالی و بحرین در پنج گروه چهار تیمی به مصاف هم می‌روند تا از هر گروه 2 تیم به مرحله پایانی انتخابی جام جهانی که در 2 گروه 5 تیمی برگزار می‌شود، صعود کنند.

در مرحله پایانی نیز 2 تیم اول هر گروه به صورت مستقیم به جام جهانی صعود و تیم‌های سوم در بازی پلی‌آف مقابل هم قرار می گیرند تا نماینده آسیا برای دیدار با نماینده قاره‌ای دیگر در بازی پلی‌‌آف مشخص شود.

*سیدبندی تیم‌ها در مرحله انتخابی جام جهانی در قاره آسیا به شرح زیر است: 
1- ژاپن، 2- کره جنوبی، 3- استرالیا، 4- کره شمالی، 5- بحرین، 6- عربستان، 7- ایران، 8- قطر، 9- ازبکستان، 10- امارات، 11- سوریه، 12- عمان، 13- اردن، 14- عراق، 15- سنگاپور،16- چین، 17- کویت، 18- تایلند، 19- ترکمنستان، 20- لبنان، 21- یمن، 22- تاجیکستان، 23- هنگ کنگ، 24- اندونزی، 25- قرقیزستان، 26- مالدیو، 27- هند، 28- مالزی، 29- افغانستان، 30- کامبوج، 31- نپال، 32- بنگلادش، 33- سریلانکا، 34- ویتنام، 35- مغولستان، 36- پاکستان، 37- فلسطین، 38- تیمور شرقی، 39- ماکائو، 40- چین تایپه، 41- میانمار، 42- لائوس و 43- فیلیپین

*برنامه مسابقات فوتبال انتخابی جام جهانی 2014 در قاره آسیا به شرح زیر است: 
مرحله اول: 29 ژوئن تا 3 ژوئیه 2011 
مرحله دوم: 23 و 28 ژوئیه 2011 
مرحله سوم: 2 و 6 سپتامبر، 11 اکتبر، 11 و 15 نوامبر 2011 و 29 فوریه 2012 
مرحله چهارم: 3، 8 و 12 ژوئن، 11 سپتامبر، 16 اکتبر، 14 نوامبر 2012 و 26 مارس، 4، 11 و 18 ژوئن 2013 
مرحله پنجم: 6 و 10 سپتامبر 2013 
مرحله ششم - پلی آف: 15 اکتبر و 19 نوامبر 2013

 


 
تیم ملی، مالدیو را با 4 گل بدرقه کرد
ساعت ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۱ امرداد ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: ورزش ، فوتبال ، تیم ملی ، مقدماتی جام جهانی 2014 برزیل



تیم ملی فوتبال ایران در اولین دیدار مقدماتی جام جهانی 2014، مالدیو را شکست داد.


اولین دیدار تیم ملی فوتبال ایران در مرحله مقدماتی جام جهانی 2014 از ساعت 19:30 در ورزشگاه آزادی و در حضور حدود 10 هزار تماشاگر برگزار شد و تیم ملی با نتیجه 4 بر صفر به برتری رسید. 

کریم انصاری فرد در دقایق 4 و 64، علی کریمی در دقیقه 67 و سعید دقیقی در دقیقه 88 گلزنی کردند. 

چایا ماهاپاب از تایلند قضاوت مسابقه را برعهده داشت که به کریم انصاری فرد، علی کریمی و مازیار زارع از ایران و سه بازیکن از مالدیو کارت زرد نشان داد. 
مالدیو برابر ایران چهار مرتبه بازی کرده که همواره شکست خورده و حتی یک گل هم نزده است. این پنجمین بازی دو تیم بود. 

ترکیب تیم ملی: 
سید مهدی رحمتی، هادی عقیلی، سید جلال حسینی، خسرو حیدری، مهرداد پولادی( از دقیقه 64 احسان حاج صفی)، قاسم حدادی‌فر، مازیار زارع( از دقیقه 61 محمد قاضی)، علی کریمی، محمد رضا خلعتبری، هادی نوروزی( از دقیقه 82 سعید دقیقی) و کریم انصاری فرد