10 خاطره آسیایی از تاریخ جام جهانی
ساعت ۸:٤۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٥ خرداد ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: جام جهانی ، اخبار جهان

10 خاطره آسیایی از تاریخ جام جهانی

اولین بار سال 1938 بود که یک تیم آسیایی در مسابقات جام جهانی فوتبال حاضر شد و از آن موقع تاکنون بازی‌های ماندگاری در ذهن هواداران این رشته نقش بسته است.سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا ‪ ۱۰‬بازی بزرگ آسیایی‌ها در تاریخ جام جهانی را این گونه انتخاب کرده است:

 
‪ -۱‬فرانسه ‪ :۱۹۳۸‬شروع آسیایی
هلند شرق هند که امروز به نام اندونزی مشهور است هشت سال بعد از شروع جام جهانی اولین تیمی شد که از منطقه آسیا در کنار ‪ ۱۴‬تیم دیگر در جام جهانی بازی کرد. از آن ‪ ۱۴‬تیم ‪ ۱۲‬تیم اروپایی بودند و کوبا و برزیل از قاره آمریکا می‌آمدند.

تیمی که با مربیگری یوهانس ون مستربروک و اغلب با بازیکنان بومی و چند هلندی به فرانسه رفته بود ‪ ۰-۶‬برابر مجارستان بازنده شد تا کارش در همین تک بازی به پایان برسد. مجارستان در پایان قهرمان شد.

این آغاز راه طولانی آسیایی‌ها در جام جهانی بود.

‪ -۲‬انگلستان ‪ :۱۹۶۶‬کره شمالی ‪ ۱ - ۱‬شیلی، برای اولین گل آسیایی افتخار پاک سئونگ زین این است که اولین گلزن آسیایی تاریخ جام جهانی است.

کره شمالی اگرچه در بازی اول گروه چهارم ‪ ۰-۳‬به شوروی باخت اما در بازیهای بعدی جهان را شگفت زده کرد.

پاک در دقیقه ‪ ۸۸‬بازی با شیلی گل مساوی را زد تا آنها امیدشان برای صعود به یک چهارم نهایی زنده بماند.

‪ -۳‬انگلستان ‪ :۱۹۶۶‬کره شمالی ‪ ۰-۱‬ایتالیا
برای بیش از سه دهه برد ‪ ۰-۱‬کره شمالی برابر ایتالیا در مرحله گروهی جام جهانی ‪ ۱۹۶۶‬به لحظاتی تاریخی برای فوتبال آسیا تبدیل شده بود.

پاک دو ایک با گل دقیقه ‪ ۴۲‬اسطوره قاره نام گرفت. او نه تنها گل پیروزی را زد تا کره شمالی به یک چهارم نهایی برود بلکه ایتالیایی‌های قدرتمند را در ورزشگاه ایرسام پارم میدلزبورو حذف کرد.

‪ -۴‬آرژانتین ‪ :۱۹۷۸‬اسکاتلند ‪ ۱-۱‬ایران
ممکن اسکاتلند را بهترین تیم آن موقع جهان ندانید اما خیلی از بازیکنان آنها از تیم‌های قدرتمند لیگ انگلستان می‌آمدند. کنی داگلیش از لیورپول، مارتین بوچان و لو ماکاری از منچستر یونایتد و آرچی گمیل از ناتینگهام فارست که خیلی زود قهرمان اروپا شد.

ایران که برای اولین بار به جام جهانی رسیده بود روز ‪ ۷‬ژوئن دو بار در کوردوبا گل زد. اولی را آندارنیک اسکندریان در دقیقه ‪ ۴۳‬وارد دروازه حجازی کرد و دومی را ایرج دانایی فرد در دقیقه ‪ ۶۰‬بازی را زد تا بازی به تساوی کشیده شود.

این تنها امتیاز تنها نماینده آسیا در جام جهانی بود که در قعر جدول گروه چهار ایستاد. اما همین تساوی برای طرفداران فوتبال ایران و آسیا آنقدر مهم بود که سال‌های سال به آن ببالند.

‪ -۵‬مکزیک ‪ :۱۹۸۶‬گل احمد راضی برای عراق
گل راضی برابر بلژیک بردی را به ارمغان نیاورد، حتی بازی را به تساوی هم نکشاند. اما برای کشوری که درگیر جنگی عظیم بود شادی بزرگی ساخت.

عراق که به رغم فشار جنگ با ایران با صعود به جام جهانی کار بزرگی کرده بود شکست هایش در مکزیک کسی را اندوهگین نکرد. آنها در دو بازی اول گروهی ‪ ۰-۱‬به پاراگوئه و مکزیک باختند. در بازی سوم هم ‪ ۰-۲‬از بلژیک عقب بودند که راضی سه مدافع را جا گذاشت تا توپ را به دروازه حریف بچسباند.

این گل بزرگترین یادگار عراقی‌ها از جام جهانی شد.

‪ -۶‬آمریکا ‪ :۱۹۹۴‬عربستان ‪ ۰-۱‬بلژیک
صحنه‌ای که سعید العویران در روز ‪ ۲۹‬ژوئن در ورزشگاه واشنگتن دی سی در دقیقه پنجم بازی مرگ برابر بلژیک از نیمه خودی پا به توپ شد، از لحظات به یادماندی جام جهانی است.

او با نفوذی که بعضی‌ها آنرا با حرکت دیه گو مارادونا مقایسه می‌کنند جلو رفت و دروزاه حریف را باز کرد. آنها ‪ ۱-۲‬مراکش را هم برده بودند تا با ‪ ۶‬امتیاز در مرحله بعد حریف هلند شوند.

‪ -۷‬فرانسه ‪ :۱۹۹۸‬ایران ‪ ۱-۲‬آمریکا با گل مهدی مهدوی کیا
روز ‪ ۲۱‬ژوئن در شهر لیون. هر دو تیم شانس بالارفتن داشتند. ایران ‪ ۰-۱‬از یوگسلاوی شکست خورده بود و آمریکا ‪ ۰-۲‬به آلمان باخته بود.

اما اهمیت بازی بیشتر از صعود از گروه بود. پربیننده‌ترین بازی تا آن تاریخ با گل دقیقه ‪ ۴۳‬حمید استیلی داغ شد و با فرار ناگهانی مهدوی کیا در دقیقه ‪ ۸۴‬به گل دوم رسید. گل دیرهنگام آمریکایی‌ها سه دقیقه قبل از پایان هم نتوانست چیزی را عوض کند.

‪ -۸‬کره/ژاپن ‪ :۲۰۰۲‬ژاپن ‪ ۰-۱‬روسیه
بیش از ‪ ۵۰‬هزار تماشاگر در مسکو بیرون از یک مجموعه ورزشی جمع شده بودند تا بازی را روی تلویزیون بزرگ و مستقیم از یوکوهاما ببینند.

کسی فکرش را نمی‌کرد اما ‪ ۶۶‬هزار نفر داخل ورزشگاه در دقیقه ‪ ۵۱‬وقتی جونیچی ایناماتو گل پیروزی را زد روی هوا بودند. این برد اولین پیروزی ژاپن در جام جهانی شد.

آنها با بلژیک ‪ ۲-۲‬کردند و ‪ ۰-۲‬تونس را بردند و با سرگروهی بالا رفتند.

‪ -۹‬کره/ژاپن ‪ : ۲۰۰۲‬کره جنوبی در نیمه نهایی
دو لحظه ماندگار گل آن جونگ هوان در مرحله شانزدهم بود که بالاتر از پائولو مالدینی با ضربه سر گل زد و بعدی پایان ضربات پنالتی مقابل اسپانیا.

آن با گل طلایی که زد میزبان را به برد ‪ ۱-۲‬برابر ایتالیا رساند. در یک چهارم هم بعد از ‪ ۱۲۰‬دقیقه بازی بدون گل لی وون جائه در ضربات پنالتی، ضربه سوم را گرفت و هونگ میونگ بو پنالتی پنجم را زد تا بلیت نیمه نهایی به نام میزبان شود.

‪ -۱۰‬کره/ژاپن ‪ : ۲۰۰۲‬بازی رده بندی کره برابر ترکیه
با از دست رفتن شانس فینال، طبیعی بود که بیش از مقام سومی هواداران بدنبال دیدن پایان خوشی از تیمشان باشند. بازی کره جنوبی و ترکیه آغاز و پایان خوشی داشت.

هاکان شوکور سریعترین گل تاریخ جام جهانی را زد و تنها بعد از ‪ ۱۰.۸‬ثانیه دروازه لی وون جائه را باز کرد اما در پایان بازی هر دو تیم برنده از زمین بیرون آمدند. ‪ ۲۲‬بازیکن دست در دست هم با احترام به ‪ ۶۳‬هزار تماشاگر داخل استادیوم رفتاری تحسین برانگیز داشتند و جایزه بازی جوانمردانه فیفا را به دست آوردند.

باخت ‪ ۲-۳‬کره می‌توانست غم انگیز باشد اما آنچه در پایان بازی دیده شد صفحه پایانی جام را برای همه مردم کره جنوبی پر از خاطره کرد.