دوربین هوایی کنترل سامانه های جام جهانی 2010 را بر عهده دارند
ساعت ٦:٠٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٥ خرداد ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: اخبار جام جهانی2010

 

دولت آفریقای جنوبی به عنوان میزبان جام جهانی 2010 تلاش های گسترده و هزینه های زیادی را صرف تامین امنیت نوزدهمین دوره این رقابت ها کرده است.


 

  بارهاست که میزبان این جام به نیم میلیون گردشگر ورزشی که برای تماشای دیدارهای نوزدهمین دوره جام جهانی فوتبال 2010 آفریقای جنوبی به این کشور سفر کرده اند، اطمینان می دهد که امنیت این بازی ها را به خوبی تامین کرده است.
به اعتقاد تحلیل گران، این همه اعتماد به نفش میزبان شاید به دلیل آن باشد که این دولت از بیشترین و پیشترفته ترین تجهیرات اطلاعاتی و امنیتی برای این منظور استفاده می کند.
از طرف دیگر اینکه هم برای میزبان و هم میهمانان چنین رویداد گسترده بین المللی، غیر بحث های آمادگی زیرساخت های اجتماعی، مسائل فنی و ورزشی، تدارکاتی و مدیریت اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی، تامین امنیت آن به مراتب اهمیت بیشتری داشته و دارد.

 از جمله این تدابیر تهیه و راه اندازی 300 مرکز کنترل و فرماندهی با دوربین های هوایی است که کنترل همه سامانه های جام جهانی را در سراسر این کشور به عهده دارند.
از این رو این اقدام از جمله مهم ترین بخش های فعالیت های امنیتی دولت میزبان این جام به شمار می آید، چرا که میزبان برای هر یک از این دوربین ها تا هشت میلیون رند (حدود یک میلیون دلار) هزینه کرده است که جمع این رقم به حدود 300 میلیون دلار می رسد.
مرکز امنیت جام جهانی با استفاده از این دوربین ها به راحتی می تواند اطلاعات صوتی و تصویری ثانیه به ثانیه نقاط حساس را با دقت و ظرافت بالا در اختیار مرکز پردازش و پژوهش اطلاعات ارسال کند.
شاید به همین دلیل هم هست که تاکنون اتفاقات پیش بینی شده قبلی و تهدیدات سازمان های تروریستی خارجی و حتی بعضا داخلی نتوانسته است به لحاظ امنیتی خللی در روند برگزاری آرام این بازی ها ایجاد کند.
گفتنی است که استفاده از این تجهیزات محدود به زمان برگزاری جام جهانی نخواهد بود، بلکه قرار است دولت از آنها برای کنترل جرایم این کشور که بیشترین نرخ جرایم دنیا یعنی هشت برابر بالاتر از متوسط آن در سطح جهان است، استفاده کند.