پشه و تب زرد مانعی برای جشن و شادی
ساعت ۱٠:٤٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٤ خرداد ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: اخبار جام جهانی2010


شیوع بیماری نگران‌کننده تب‌زرد باعث شده بسیاری از گردشگران شادابی و طراوت چند روز گذشته خود را از دست بدهند.


 بیماری تب‌زرد یا تیفوئید در خاک آفریقای جنوبی شیوع گسترده‌ای پیدا کرده است. این در حالی است که در شهرهای مدرن آن مانند ژوهانسبورگ احتمال ابتلای بیماری‌های ناشی از عدم رعایت موارد بهداشتی کمتر است.
گردشگران در آفریقای جنوبی از سراسر جهان به این کشور آمده‌اند و در این میان اروپاییان بیش از سایرین نگران این بیماری هستند.

خبرنگاران با داشتن ID کارت مخصوص فیفا نیازی به داشتن کارت زرد رنگ بهداشت و تائیدیه واکسن تب‌زرد ندارند اما این تنها به خاطر سهولت در کار خبری آنها است و مشکلی را حل نمی‌کند.

شهر ژوهانسبورگ از دید مقامات برجسته جام جهانی مشکل حادی در مورد تیفوئید ندارد. آمپول و داروهای پیشگیری و درمان تیفوئید در ابتدا به صورت آزاد و رایگان بین گردشگران پخش می‌شد که اروپایی‌ها در اولویت قرار داشتند اما پس از گذشت دو روز دلالان این امر پخش رایگان آن را متوقف کردند و با هزینه‌ای بسیار بالا آن را به گردشگران می‌فروشند.

در این میان داروهای گیاهی که بدون هیچ حساب و کتابی از سوی افراد بومی منطقه توصیه می‌شود بازار خاص خود را دارد و اکثر آسیایی‌ها به خاطر قیمت پایین آن به هر پیشنهادی اعتماد می‌کنند تا متحمل هزینه بالای واکسن اصلی نشوند.

اکثر گردشگران از مناطقی که به جنگل و مناطق شرجی نزدیک‌تر است، دوری می‌کنند و برای اروپاییان رویت یک پشه معمولی آنقدر فاجعه‌آمیز است که گاهی هتل خود را تغییر می‌دهند.
این مسئله باعث نگرانی مقامات دولتی آفریقای جنوبی شده و از طریق شبکه‌های تلویزیونی مدام به فرهنگ‌سازی و توصیه‌های ایمنی مبادرت می‌ورزند.

تفاوت در اجرای این پروژه کاملا به چشم می‌خورد به طوری که به کاروان‌های غیراروپایی بروشورهای معرفی تب‌زرد تحویل داده می‌شود. گویا اروپایی‌ها نیازی به این اطلاع‌رسانی‌ها ندارند.
البته این اقدام چندان هم بی‌دلیل نیست چرا که به عنوان مثال اتحادیه فوتبال انگلیس از چند ماه پیش با علم به این مسئله شرط مهم صدور ویزای آفریقای جنوبی را داشتن تائیدیه واکسن تیفوئید عنوان کرده و بنابراین در شرایط کنونی نیازی به اطلاع‌رسانی به مردم انگلیس وجود ندارد.

در خیابان‌ها افرادی که داوطلبانه برای فیفا کار می‌کنند مدام به مردم علائم بیماری‌های تب‌زرد، مالاریا و ناراحتی‌های پوستی را توضیح داده و راه پیشگیری و درمان آن را نیز می‌گویند.

یکی دیگر از مشکلات بهداشتی در آفریقای جنوبی بیماری‌های پوستی است که علت عمده آن آفتاب شدید در آسمان بدون ابر این کشور است. هوای معتدل و بارانی در چند روز گذشته تا حد زیادی این مشکل را مرتفع ساخته اما به نظر می‌رسد به مرور زمان کرم‌های ضد آفتاب گرانقیمت نیز بازار خاص خودش را پیدا کنند. کرم‌هایی که در ابتدا قرار بود به صورت رایگان زیر نظر مقامات سازمان ملل بین تمام گردشگران توزیع شود.