تب جام جهانی کلیساهای سراسر آفریقای جنوبی را نیز فرا گرفت
ساعت ۱٠:٢۳ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: اخبار جهان ، جام جهانی2010


همه نهادهای مدنی و اجتماعی آفریقای جنوبی این روزها برنامه های اجتماعی خود را به جام جهانی 2010 این کشور اختصاص دادند که از جمله آنها می‌توان به نهاد دینی کلیسای انجیلی این کشور اشاره کرد.


 

کلیساهای سراسر آفریقای جنوبی دیروز در تب میزبانی جام جهانی ‪ ۲۰۱۰‬این کشور، یک شنبه آخرین هفته مانده به برگزاری جام جهانی ‪ ۲۰۱۰‬این کشور را به خواندن دعا و سرود پیروزی تیم ملی آفریقای جنوبی و موفقیت برای میزبانی این جام گذراندند.

تاکنون در تاریخ انجام شعائر دینی در آفریقای جنوبی سابقه نداشت اینگونه کلیساروهای این کشور لباس‌های مرتب و تشریفاتی خود را از تن خارج کرده و با لباس ورزشی تیم ملی فوتبال بافانا بافانای کشورشان به کلیسا آمده باشند.

آنها اعم از زن و مرد و کودک و نوجوان و کهنسال ملبس به این لباس، دسته دسته و در واقع بیشتر از دیگر ایام سال به سوی کلیساها شتافتند تا وظیفه اجتماعی و دینی و ملی خود را که همان دعا برای سالم و موفق برگزار شدن جام جهانی و پیروزی تیم ملی شان باشد بجا آورند.

جوانترها عینک رنگی و ماسک جام جهانی بر صورت، شیپور محلی جام جهانی وووزلا را می‌نواختند و سرودهای مذهبی را با چاشنی ورزشی و وطن پرستانه تکرار می‌کردند.

مشاهدات ایرنا از کلیسای انگلیکن در دلماس حومه پرتوریا حاکی است که مقامات مذهبی و پدران روحانی این کلیسا نیز همان رفتار ورزشی را از خود بروز می‌دادند که جوانان و نوجوانان شوخ و شنگ آنها را تکرار می‌کردند.

جای تعجب بود که در جایگاه دعای جمعی این کلیسا پروتستان غیر از صلیب ثابت همیشگی، پرچم آفریقای جنوبی، جبولانی توپ محلی جام جهانی، تروفی نشان ویژه جام جهانی و حتی وووزلا نیز به تعداد بسیار زیاد قرار گرفته بود گویی که انسان با انباری بزرگی از وسائل ورزشی طرف بود.

برخلاف کلیسای پروتستان، در کلیساهای کاتولیک این کشور نیز که به شمایل و تندیس‌های مقدس اهمیت می‌دهند، پارچه‌های سفید مجسمه‌های قدیسین نیز به پرچم رنگی آفریقای جنوبی و لباس زرد تیم ملی این کشور منقش و ملبس شده بود.

هامفری نتشیف هفهفه از مرکز عاشقان مسیحی که به گفته حاضرین اغلب در همه جا با لباس روحانیت تردد می‌کند، این بار باغرور تمام لباس تیم ملی، کفش کتانی و ماسک و عینک مخصوص تفریحات ورزش فوتبال را پوشیده بود و قبل از قرائت دعای جمعی به مدت ‪ ۱۵‬دقیقه در وووزلا نواخت و دعای مخصوص پیروزی تیم ملی کشورش را قرائت کرد.

وی گفت: یکشنبه کلیسای آفریقای جنوبی در این قرن، این سال و این ماه و این هفته فقط به جام جهانی اختصاص دارد تا به همگان ثابت کنیم که روح ورزش ملی در جان همه شهروندان آفریقای جنوبی دمیده شده است.

در هر حال سیاست‌های فرهنگی دولت آفریقای جنوبی اینبار روحیه مذهبی و ورزشی را در این کشور درهم آمیخت تا بتواند بهترین نتیجه را جریان‌سازی روحی در این کشور بدست آورد.

به اعتقاد تحلیل گران دولت آفریقای جنوبی به عنوان میزبان بازیهای جام جهانی با تلفیق برنامه‌های دینی و ورزشی سعی دارد برخی احساسات سرخوردگی مردمی از برنامه‌های ورزشی دولت را که به گرانی‌ها کالا و خدمات در این کشور غالبا فقیر منجر شده است، تسکین دهد.

قابل توجه اینکه هفته گذشته جادوگران این کشور نیز اجازه یافتند تا با حضور در کلانشهر ژوهانسبورگ بزرگترین و مدرن‌ترین شهر قاره آفریقا و در ساکر سیتی آن که بزرگترین ورزشگاه این کشور و محل برگزاری بازیهای افتتاحیه و اختتامیه این جام است با استفاده از اوراد و ادعیه به سبک و سیاق آیین‌های بومی و بعضا بت پرستانه آفریقایی‌ها برای موفقیت میزبانی جام جهانی و تیم ملی کشورشان دعا کنند.

آنها به اصطلاح خود دعاهایی را می‌خواندند تا شیاطین و اشرار از این کشور و از اطراف ورزشگاه‌ها و نیز از اطراف تیم ملی آفریقای جنوبی رخت بربنند تا شر آنها در این یک ماه از برگزاری جام جهانی دامن ورزش فوتبال این کشور را به عنوان ورزش ملی نگیرد.