تیم‌های ملی جهان حریفان خود را شناختند
ساعت ۱۱:٥٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٩ امرداد ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: ورزش ، فوتبال ، اخبار جهان ، مقدماتی جام جهانی 2014 برزیل


مراسم قرعه‌کشی رقابت‌های مقدماتی جام جهانی 2014 برزیل شب گذشته برگزار شد و تیم‌های ملی فوتبال جهان در قاره‌های مختلف حریفان خود را شناختند.


  مراسم قرعه‌کشی مقدماتی جام جهانی 2014 برزیل شب گذشته (شنبه) در مارینای ریودوژانیرو برزیل برگزار شد که طبق قرعه کشی انجام شده در منطقه آسیا 20 تیم حاضر در این رقابت‌ها به 5 گروه 4 تیمی تقسیم شده و حریفان خود را شناختند.

*این گروه‌بندی به شرح زیر است: 

گروه اول: چین - اردن - عراق - سنگاپور

گروه دوم: کره جنوبی - کویت - امارات - لبنان

گروه سوم: ژاپن - ازبکستان - سوریه - کره شمالی

گروه چهارم: استرالیا - عربستان - عمان - تایلند

گروه پنجم: ایران - قطر - بحرین - اندونزی

به این ترتیب به نظر می‌رسد با حضور 3 تیم مدعی در گروه سوم باید این گروه را گروه مرگ رقابت‌های مرحله اول گروهی مقدماتی جام جهانی نامگذاری کرد، هرچند که گروه چهارم هم با وجود دو تیم مدعی گروه آسانی نخواهد بود.

این مراسم در حضور کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان برگزار شد و نکته جالب اینکه نام کشورمان به عنوان آخرین گوی از گلدان قرعه کشی خارج شد.

برنامه کامل مرحله اول گروهی (مرحله سوم) مقدماتی جام جهانی 2014 برزیل در قاره آسیا که در 6 هفته برگزار می‌شود به شرح زیر است: 
(برنامه رقابت‌های ایران در گروه پنجم؛ سایر دیدارهای 4 گروه دیگر نیز طی همین روزها برگزار خواه شد) 
11 شهریور: 
هفته اول 
ایران - اندونزی 
بحرین - قطر

15 شهریور: 
هفته دوم 
قطر - ایران 
اندونزی - بحرین

19 مهر: 
هفته سوم 
ایران - بحرین 
اندونزی - قطر

20 آبان: 
هفته چهارم 
بحرین - ایران 
قطر - اندونزی

24 آبان: 
هفته پنجم 
اندونزی - ایران 
قطر - بحرین

10 اسفند: 
هفته ششم 
ایران - قطر 
بحرین اندونزی

در مرحله اول گروهی 20 تیم برتر در پنج گروه چهار تیمی به مصاف هم می‌روند تا از هر گروه 2 تیم به مرحله پایانی انتخابی جام جهانی که در 2 گروه 5 تیمی برگزار می‌شود، صعود کنند.

در مرحله پایانی نیز 2 تیم اول هر گروه به صورت مستقیم به جام جهانی صعود و تیم‌های سوم در بازی پلی‌آف مقابل هم قرار می گیرند تا نماینده آسیا برای دیدار با نماینده قاره‌ای دیگر در بازی پلی‌‌آف مشخص شود.

**گروه‌بندی قاره آفریقا

*گروه‌بندی تیم‌های آفریقایی به شرح زیر است: 
گروه اول: آفریقای جنوبی - بوتسوانا - جمهوری آفریقای مرکزی - سومالی یا اتیوپی

گروه دوم: تونس - کیپ ورد - سیرالئون - ماداگاسگار یا گینه استوایی

گروه سوم: ساحل عاج - مراکش - گامبیا - چاد یا تانزانیا

گروه چهارم: غنا - زامبیا - سودان - لسوتو یا بروندی

گروه پنجم: بورکینافاسو - گابن - نیجر - سائو توم یا کنگو

گروه ششم: نیجریه - مالاوی - کنیا یا سیشل - نامیبیا یا جیبوتی

گروه هفتم: مصر، گینه - زیمباوه - موزامبیک یا کوموروس

گروه هشتم : الجزایر - مالی - بنین -رواندا یا اریتزه

گروه نهم: کامرون - لیبی - توگو یا گینه بیسائو - کنگو یا سوازیلند

گروه دهم: سنگال - اوگاندا - آنگولا - لیبریا یا مائوریتیوس

**گروه‌بندی تیم‌ها در منطقه کونکاکاف

گروه اول: السالوادور - سورینام - جزایر کایمن - جمهوری دومینیکن

گروه دوم: ترینیداد و توباگو، گویانا، باربادوس - برمودا

گروه سوم: پاناما - دومینیکا - نیکاراگوئه - باهاماس

گروه چهارم: کانادا - سنت - پورتوریکو - سنت لوسیا

گروه پنجم: گره‌نادا - گواتمالا - سنت وین سنت - گره‌نادینس و بلیز

گروه ششم: هائیتی - آنتیگوئا و باربودا - کوراکائو - جزایر ویرجین

پس از برگزاری رقابت‌های این 6 گروه، تیم‌های برتر هر گروه به مرحله دوم گروهی رقابت‌ها صعود خواهند کرد که گروه‌بندی مرحله دوم نیز به شرح زیر است:

گروه A: آمریکا - جامائیکا - تیم اول گروه پنجم - تیم اول گروه ششم

گروه B: مکزیک - کاستاریکا - تیم اول گروه اول - تیم اول گروه دوم

گروه C: هندوراس - کوبا - تیم اول گروه چهارم - تیم اول گروه سوم

**53 تیم قاره اروپا در 9 گروه حریفان خود را شناختند

گروه‌بندی قاره اروپا به شرح زیر است: 
گروه اول: کرواسی - صربستان - بلژیک - اسکاتلند - مقدونیه - ولز

گروه دوم: ایتالیا - دانمارک - چک - بلغارستان - ارمنستان - مالت

گروه سوم: آلمان - سوئد - ایرلند - اتریش - جزایر فارو - قزاقستان

گروه چهارم: هلند - ترکیه - مجارستان - رومانی - استونی - آندورا

گروه پنجم: نروژ - اسلوونی - سوئیس - آلبانی - قبرس - ایسلند

گروه ششم: پرتغال - روسیه - رژیم اشغالگر قدس - ایرلند شمالی - آذربایجان - لوکزامبورگ

گروه هفتم: یونان - اسلواکی - بوسنی هرزگوین - لتونی - لیتوانی - لیختن اشتاین

گروه هشتم: انگلیس - مونته نگرو - اوکراین - لهستان - مولداوی - سن مارینو

گروه نهم: اسپانیا - فرانسه - بلاروس - گرجستان - فنلاند

در این قاره و از بین 53 کشور فوق 13 کشور راهی جام جهانی خواهند شد. در این گروه‌بندی همگروه شدن فرانسه قهرمان جام جهانی 1998 با اسپانیا قهرمان جام جهانی 2010 از نکات قابل توجه است.

**آمریکای جنوبی؛ همه تیم‌ها در یک گروه:

در این منطقه نیز علاوه بر برزیل که به دلیل امتیاز میزبانی اتوماتیک‌وار در جام جهانی 2014 حضور دارد، تیم‌های آرژانتین، بولیوی، شیلی، کلمیا، اکوادور، پاراگوئه، پرو، اروگوئه و ونزوئلا در یک گروه و به صورت رفت و برگشت دیدار می‌کنند تا در نهایت تیم‌های صعود کننده به جام جهانی پس از 16 هفته رقابت مشخص شوند.

**تیم‌های اقیانوسه در دو گروه:

در این منطقه نیز 8 تیم طبق برنامه زیر در دو گروه با هم دیدار می‌کنند:

گروه اول: وانوآتو - نیو کالدونیا - تیم اول مرحله اول مقدماتی - تاهیتی

گروه دوم: فیجی - نیوزیلند - جزایر سلیمان - نیو گینه پاپوا

**سهمیه قاره‌های مختلف برای حضور در جام جهانی 2014 برزیل به شرح زیر است: 
آفریقا: 5 سهمیه کامل 
آسیا: 4 سهمیه کامل و یک سهمیه در پلی‌آف 
کونکاکاف: 3 سهمیه کامل و یک سهمیه در پلی‌آف 
اروپا: 13 سهمیه کامل 
اقیانوسیه: یک سهمیه در پلی‌آف 
آمریکای جنوبی: 4 سهمیه کامل و یک سهمیه در پلی‌آف همراه با برزیل میزبان

در مرحله مقدماتی 824 بازی برگزار می‌شود تا چهره 31 کشور برتر فوتبال جهان همراه با برزیل میزبان یرای حضور در معتبرترین رقابت فوتبال در جهان یعنی رقابت‌های جام جهانی در سال 2014 مشخص شود.

همچنین در بازی‌های پلی‌آف تیم پنجم قاره آسیا باید با تیم پنجم منطقه آمریکای جنوبی دیدار کند و تیم برتر قاره اقیانوسیه نیز به مصاف تیم چهارم منطقه کونکاکاف خواهد رفت.