شرکت14 هزار ورزشکار در بازیهای آسیایی
ساعت ۱٢:٢٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٦ خرداد ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: اخبار جهان

رییس کمیته المپیک آسیا گفت: پیش بینی می شود 14 هزار ورزشکار، مربی و سرپرست در شانزدهمین دوره بازیهای آسیایی که در گوانگ ژو چین برگزار می شود، شرکت کنند.

خبرگزاری فرانسه روز یکشنبه به نقل از شیخ احمد الفهد الصباح نوشت: پیش بینی می شود، این تعداد ورزشکار، مربی و سرپرست از 45 کشور به این دوره از بازیهای آسیایی اعزام شوند.
خاطر نشان می شود، در دوره قبلی این بازیها که در دوحه قطر برگزار شد، 13 هزار ورزشکار، مربی و سرپرست حضور داشتند.
شانزدهمین دوره بازیهای آسیایی از 12 تا 27 نوامبر 2010 به میزبانی چین در شهر گوانگ ژو برگزار خواهد شد.
رییس کمیته المپیک آسیا همچنین افزود:‌ تعداد رشته های بازیهای آسیایی از 39 به 41 رشته افزایش یافته است.
به گفته وی، کریکت و حرکات موزون به شمار رشته های بازیهای آسیایی اضافه شده است و رقابت این رشته ها برای اولین بار در بازیهای آسیایی 2010 گوانگ ژو اجرا می شود.
الفهد الصباح افزود: کمیته المپیک آسیا در تلاش است تا شمار رشته های بازیهایی را افزایش دهد و اضافه شدن رشته های شطرنج چینی و بوکس بانوان در دوره های بعدی در برنامه های المپیک آسیا قرار دارد.
وی مراسم افتتاحیه بازیهای آسیایی گوانگ ژو را یکی از بی نظیرترین برنامه های این دوره از بازیهای عنوان کرد و اظهار داشت: در اجرای برنامه های افتتاحیه این مسابقات 28 هزار نفر شرکت می کنند.
رییس کمیته المپیک آسیا در خصوص برگزاری بازیهای ساحلی آسیا توسط این کمیته افزود:‌ بازیهای ساحلی آسیا امسال به میزبانی کشور عمان برگزار خواهد شد و با توجه به موقعیت جغرافیایی برخی از کشورهای منطقه و استقرار آنها در سواحل دریایی و آبهای آزاد انتظار داریم تا تیم های آماده ای از کشورهای حوزه خلیج فارس و غرب آسیا در این بازیها شرکت کنند.
وی از برگزاری بازیهای زمستانی آسیا برای اولین بار خبر داد و افزود: اولین دوره بازیهای زمستانی آسیا به میزبانی قزاقستان در شهر آستانه برگزار خواهد شد و این کشور امکانات برگزاری این مسابقات را مهیا کرده است که می توان به ساخت سالن هاکی روی یخ با ظرفیت 45 هزار نفر اشاره کرد.
الفهد الصباح به زمان برگزاری دو رویداد اخیر اشاره ای نکرد.
وی همچنین از این که زمینه برگزاری بازیهای آسیایی در بخش های تابستانی، ساحلی و زمستانی فراهم شده است، ابراز خرسندی کرد.